5 kreatywnych sposobów na wykorzystanie korka

Korek jest powszechnie wykorzystywanym materiałem dekoracyjnym, a także wykończeniowym. Nic dziwnego, ponieważ jest w pełni biodegradowalny oraz ma wiele korzystnych właściwości technicznych. Co można powiedzieć jeszcze o tym surowcu? W jaki, kreatywny sposób można go użyć? Zachęcamy do lektury.

Naturalny korek

Korek pozyskiwany jest z dębu korkowego, najczęściej w sposób ręczny. Obumarłą część kory ściąga się z drzewa, tym samym pozwalając mu na regenerację i zdobywając przy tym cenny materiał. Proces ten można wykonywać co 9 lat, gdy drzewo ponownie się zregeneruje. Pozyskiwanie korka nazywane jest okorowywaniem, proces ten wykonuje się w ściśle określonym przedziale czasowym, czyli od maja do czerwca. Pierwszy raz pozyskać korek z drzewa można, dopiero gdy dąb skończy 25 lat.


Korek - zalety

Korek jest materiałem odpornym na grzyby i pleśń oraz wilgoć. Po zaimpregnowaniu można go swobodnie wykorzystywać w różnych, mniej sprzyjających warunkach, np. w kuchni czy w łazience. Jest on także sprężysty i wytrzymały.

Ponadto, korek to surowiec elastyczny i ściśliwy, pod wpływem nacisku nie ulega odkształceniom. Jest także dosyć lekki, gdyż jest aż pięciokrotnie lżejszy od wody, świetnie izoluje również ciepło oraz dźwięki.


Jak wykorzystać korek?

Korek jest materiałem łatwo poddającym się obróbce, dlatego wykorzystuje się go w wielu branżach, np. budowlanych czy reklamowych. Poniżej prezentujemy pięć, kreatywnych sposobów wykorzystania korka.

  • Panele ścienne – z korka można wycinać różnorodne kształty i układać ciekawe panele na ścianie. Dużą popularnością cieszą się tak zwane korkowe plastry miodu. Tak wykończone wnętrze będzie pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale również praktyczną. Ściana zapewni ochronę termiczną i akustyczną.
  • Podłoga z korka – płyty korkowe wykorzystuje się zwykle jako podkład pod panele czy też płytki, choć z powodzeniem mogą także pełnić funkcję samodzielnej podłogi. Są one wytrzymałe, pod naciskiem wracają do pierwotnej formy. Zapewniają dobrą izolację termiczną. Świetnie się prezentują, można je zastosować na przykład w salonie.
  • Gadżety marketingowe – podkładki pod napoje, maty korkowe, taborety z korka, a nawet buty czy parasolka – to tylko niektóre z produktów, jakie można wykonać z korka, które mogą posłużyć za świetne materiały reklamowe.
  • Akcesoria do ćwiczeń – z korka wykonuje się również idealne gadżety przydatne do ćwiczeń jogi, na przykład matę, klocek do jogi, kule korkowe, cylindry, itp.
  • Tablice korkowe – świetnie sprawdzą się do organizacji czasu. Mogą pełnić funkcję widocznego notatnika z terminami ważnych spotkań czy też zadaniami do wykonania. Każdy powinien mieć w swoim domu przynajmniej jedną tablicę korkową.


Korek jest materiałem naturalnym, który coraz chętniej wykorzystywany jest przez osoby pracujące w różnych branżach. Surowiec ten można użyć podczas aranżacji domu: na podłogę jako podkład pod panele lub też jako samodzielna posadzka, na ścianę jako nowoczesne, ozdobne panele ścienne. Z korka wykonuje się również popularne gadżety marketingowe, a także akcesoria przydatne do ćwiczeń jogi.