Czyszczenie korka - o czym należy pamiętać podczas czyszczenia powierzchni korkowych

Korek położony na ścianach czy podłogach stworzy we wnętrzu przyjazny, ciepły klimat. Aby jednak długo cieszył nasze oko pięknym wyglądem, trzeba wiedzieć jak prawidłowo o niego dbać. Jak powinno wyglądać codzienne czyszczenie korka? Z poniższego artykułu dowiesz się, o czym należy pamiętać podczas pielęgnacji powierzchni korkowych.

Czyszczenie podłogi wykonanej z korka

Podkłady korkowe przeznaczone do układania na podłodze doskonale wygłuszają dźwięki dobiegające z piętra niżej. Sprawdzą się więc świetnie w piętrowych domach oraz w bloku, kiedy chcemy sobie zapewnić większą intymność. Wiadomo, że podłoga narażona jest na wyjątkowo intensywne użytkowanie. Aby utrzymać ją w czystości, wystarczy regularne odkurzanie. Z racji, że korek jest materiałem wodoodpornym, możemy do jego mycia używać mopa, namoczonego w wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego.


Jak pielęgnować korkowe panele ścienne?

Panele korkowe położone na ścianie mogą być ciekawym elementem dekoracyjnym. W codziennym życiu nie sposób jednak uniknąć pojawienia się na nich zabrudzeń. Jak dbać o taką ścianę, by nie pojawiły się na niej nieestetyczne przebarwienia czy zarysowania? Korek wystarczy regularnie przemywać wilgotną ściereczką. Nie przyciąga on zbyt mocno kurzu więc nie wymaga intensywnego odkurzania. W razie większych zabrudzeń, możemy zastosować specjalny detergent, który będzie miał odpowiednie pH. W ten sposób usuniemy zanieczyszczenia, a jednocześnie nie zniszczymy powierzchni i unikniemy powstania przebarwień, które mogłyby być następstwem zastosowania zbyt silnego środka.


Pielęgnacja akcesoriów korkowych

Drobiazgi wykonane z kory dębu korkowego to produkty nie tylko estetyczne, ale też trwałe i bezpieczne w użytkowaniu. Aby na długo zachować ich piękny wygląd i funkcjonalność, wystarczy dbać o podstawy codziennej pielęgnacji. Korkowe gadżety myjemy wodą, ewentualnie możemy dodać do niej odrobinę mydła. Coraz popularniejsze stają się również uszyte z tkaniny korkowej dodatki, takie jak torebki czy portfele. Nie zaleca się prania takich produktów w pralce. Aby przywrócić im czystość, należy prać je ręcznie w ciepłej wodzie, przy użyciu delikatnych środków piorących.


Regularna konserwacja korka

Zalet korka można by wymienić wiele. Znajdą się wśród nich bez wątpienia biodegradowalność, odporność na wilgoć i wysokie temperatury. Czyni to produkty korkowe bezpiecznymi i odpornymi na uszkodzenia. Jednocześnie należy podkreślić estetyczne walory korka. Materiał ten posłuży nam przez wiele lat, jeżeli poza codzienną pielęgnacją zadbamy także o regularną konserwację. Dwa razy w roku powierzchnię korkową możemy zaimpregnować woskiem pszczelim. Stworzymy w ten sposób warstwę ochronną, która zapobiega powstawaniu zarysowań oraz blaknięciu korka.