Korek to naturalny materiał, który pięknie prezentuje się w postaci paneli na ścianie. Chętnie sięgamy także po różne wykonane z korka gadżety, takie jak podkładki pod naczynia, a ostatnimi czasy nawet elementy garderoby. Czy wiedziałeś jednak, że korek ma doskonałe parametry izolacyjne, zarówno w zakresie izolacji cieplnej, jak i akustycznej? Jak korek może zwiększyć izolację akustyczną Twojego domu? Sekret tkwi w jego właściwościach oraz w sposobie przetwarzania go na płyty.
Kiedy budujemy dom, dużą wagę przywiązujemy do izolacji. Jest ona ważna ze względów finansowych (dobra izolacja termiczna pomaga obniżyć koszty ogrzewania). Izolacja akustyczna natomiast zwiększa komfort, zapewni ciszę i spokój. Okazuje się, że korek ekspandowany doskonale sprawdza się w obu przypadkach - zastępuje powszechnie stosowane w budownictwie materiały, takie jak styropian i wełna mineralna. Sekret leży w procesie przekształcania ziaren korka w płytę. Ekspandowanie polega na poddaniu korka działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia. W takich warunkach ziarna pęcznieją, wypełniając dokładnie formę. Dodatkowo wytrąca się żywica, która uszczelnia płytę. Powstały w ten sposób korek ekspandowany, ułożony na ścianach, stanowi idealną ochronę nie tylko przed zimnem i wilgocią. Potrafi on wyciszyć hałas nawet o 70%, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się w swoich czterech ścianach spokojem, niezakłócanym hałasami dobiegającymi z zewnątrz budynku.
Korek, stosowany jako materiał izolacyjny na etapie budowy, może dodać wartości akustycznej do Twojego domu. Z powodzeniem można go jednak stosować także w celu wygłuszenia poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Płyty korkowe ułożone na ścianach zapewnią nam wysoki poziom intymności, odcinając nasze wnętrze od hałasów dobiegających z przylegających lokali. Nie będziemy musieli obawiać się głośnego remontu czy hucznej zabawy u sąsiadów. Okazuje się, że już płyta o grubości 3 mm wystarczy, by zmniejszyć hałas o nawet 18 dB. Korek sprawdzi się jako materiał wygłuszający, gdy będziemy chcieli stworzyć zaciszny kąt do pracy lub odpoczynku. Z racji właściwości zmniejszających zjawisko echa, korek nadaje się także do wyciszenia np. studia muzycznego.
Jak widzimy, korek potrafi w znacznym stopniu zwiększyć wartość akustyczną domu. Podstawowy wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw będzie o wiele wyższy, jeżeli jako materiału izolacyjnego w swoim domu użyjesz właśnie korka. Nawet niepozorna płyta korkowa, którą wybieramy w celach dekoracyjnych, może okazać się bardzo wartościowym elementem wygłuszającym. Połączenie wysokiej trwałości, odporności na wilgoć i odkształcenia, z doskonałymi parametrami w zakresie izolacji akustycznej, czyni korek materiałem idealnym do zastosowania w budownictwie i aranżacji wnętrz.