korek

Co to jest korek – kilka ważnych słów

Korek to zewnętrzna kora dębu korkowego (Quercus suber L.). 

 

Korek jest w 100% naturalnym produktem, materiał ten można wykorzystać do produkcji korków do butelek, zatyczek korkowych, podkładu korkowego, płyt korkowych oraz wielu innych rzeczy i nadaje się do ponownego użycia podczas produkcji i recyklingu. Korek jest, zarówno z perspektywy ekologicznej i ekonomicznej jak i społecznej jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów na świecie.   

     Korę z pnia dębu korkowego zdejmuje się kiedy drzewo osiągnie wiek 25 lat, każde następne okorowanie odbywa się co 9 lat.  

      Korek z pierwszego i drugiego zbioru staje się surowcem do izolacji ścian, podłóg, izolacja stropów poddaszy, paneli korkowych, korka na ścianę oraz wielu innych materiałów korkowych wykorzystywanych w budownictwie oraz przemyśle lotniczym.     

  Od trzeciego okorowania, kiedy drzewo osiągnie wiek 43 lat korek jest wysokiej jakości nadający się do produkcji najlepszych korków do butelek. Taka zatyczka korkowa ma najlepsze właściwości jakościowe do przechowywania wina przez wiele lat.     

    Z każdym rokiem na drzewie korkowym powstaje więcej kory. Technika zbierania korka przekazywana jest z dziada pradziada korek można zebrać przy użyciu prostych narzędzi, takich jak toporek i kliny. Korek można zbierać z drzewa od maja do sierpnia w tym okresie czasu drzewo korkowe ma najlepsze właściwości do łatwego usunięcia kory z pnia drzewa bez jakiejkolwiek szkody dla dębu korkowego.

Korek jest ewenementem, ponieważ po każdym zbiorze drzewo ma gładką strukturę jest jedynym takim drzewem na świecie. Korę dębu korkowego można zbierać około 17 razy podczas swojego żywota, ponieważ drzewa korkowe średnio rosną do 200 lat.