Budując dom, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów wykończeniowych. Budynek musi zapewniać bezpieczeństwo domownikom, a także chronić ich przed zimnem oraz hałasem, stąd tak ważne jest, by postawić na solidny materiał izolujący. Na rynku dostępnych jest sporo popularnych produktów, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się naturalny korek ekspandowany. Co można o nim powiedzieć. Jakie korzyści płyną z jego wykorzystania? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Niewłaściwie wykonana izolacja termiczna w domu niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim do wnętrz budynku przedostaje się zimne powietrze, co generuje duże straty ciepła oraz przekłada się automatycznie na wyższe rachunki za ogrzewanie. Podobnie jest w przypadku złej izolacji akustycznej. Nawet dźwięki o niewielkim natężeniu mogą docierać z ulicy do domu, co negatywnie wpływa na komfort mieszkania w danym miejscu.
Wykonując porządną izolację termiczną czy akustyczną, można uniknąć omawianych wad wykończeniowych, wystarczy postawić na właściwy materiał.
Korek ekspandowany jest świetną alternatywą dla styropianu oraz wełny mineralnej, która coraz rzadziej jest wykorzystywana. Jest on w pełni naturalny, gdyż pozyskuje się go z kory dębu korkowego, a następnie obrabia w wysokiej temperaturze – 335 stopni Celsjusza przez 20 minut oraz pod ciśnieniem 0,5kg/m3.
Taka obróbka sprawia, że wolne przestrzenie w korku zamykają się. Spaja je specjalne lepiszcze, czyli żywica korkowa, która wytwarzana jest naturalnie, pod wpływem wysokiej temperatury.
Korek ekspandowany jest popularnym i naturalnym materiałem izolującym, wykorzystywanym coraz częściej jako alternatywa wełny mineralnej oraz styropianu. Nic dziwnego, surowiec ten ma świetne właściwości izolujące, zapewnia nie tylko komfort termiczny w budynku, ale także pochłania między innymi dźwięki, nie odkształca się, nie ulega kompresji oraz zapewnia izolację antywibracyjną. Latem natomiast zapobiega przegrzaniu się wnętrz, a zimą wyziębieniu pomieszczeń.