Podkład pod panele podłogowe – jaki materiał wybrać?

Położenie podłogi jest jednym z ważniejszych etapów wykończenia domu lub budynku firmowego. Bez niej nie można przystępować do układania mebli oraz dekorowania wnętrz. Najpopularniejszym rodzajem posadzki wykorzystywanym w wielu domach i obiektach są natomiast panele. Aby jednak mieć pewność, że przetrwają one w świetnym stanie przez wiele lat, należy dobrać do nich odpowiedni podkład, który będzie spełniać między innymi funkcję zabezpieczającą. Jaki podkład wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Zachęcamy do lektury.

Panele podłogowe

Panele podłogowe są chętnie wybieranym rodzajem posadzki z tego względu, że stosunkowo łatwo się je układa, a na rynku dostępnych jest sporo wzorów oraz kolorów, dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto pamiętać jednak, że tuż przed położeniem paneli, na betonie trzeba ułożyć tak zwany podkład. Materiał ten zabezpiecza panele przed wnikaniem wilgoci, tłumi hałas, a także wyrównuje nierówną posadzkę.

Podkłady pod panele – co wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podkładów pod panele. Poniżej prezentujemy wybrane przez nas trzy najpopularniejsze materiały.

Pianka polietylenowa – jest to jeden z tańszych materiałów, jednak w dłuższej perspektywie użytkowania widoczne stają się jego wady. Niestety, niezależnie od grubości pianki, po pewnym czasie ulega ona spłaszczeniu, co doprowadza do tego, że podłoga się obniża. Wykazuje również niskie właściwości izolacyjne zarówno termiczne, jak i akustyczne.
Korek – idealny materiał na podkład pod panele. Dostępny w formie rolki lub też w arkuszach. Jest to produkt w pełni naturalny, pozyskiwany z kory dębu w sposób nieinwazyjny. Korek ma sporo właściwości, których nie mają inne tworzywa sztuczne . Przede wszystkim nie przenosi drgań, tłumi nadmiar hałasu oraz zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczeń. Ma zatem świetne właściwości izolacyjne. Co więcej, podkład z korka jest elastyczny, dlatego pod wpływem nacisku nie zmienia swojej objętości i nie traci grubości. Ponadto, materiał ten nie pochłania wilgoci, ma właściwości higroskopijne, jest także odporny na rozwój pleśni oraz grzybów.
Płyty ekologiczne – mają dobrą izolację termiczną i akustyczną, jednak dużo mniejszą niż naturalny korek. Absorbują również wilgoć.

Jak układać panele?

Podłoże musi być czyste i suche, dobrze także, gdy jest w miarę równe. Układanie paneli należy rozpocząć od ułożenia warstwy folii paroizolacyjnej i podkładu. Po tych czynnościach można przejść do właściwego układania paneli. Posadzkę montuje się zwykle w rzędach, pamiętając o dylatacji. Jeżeli rząd potrzebuje zwężenia, należy dociąć panel do odpowiedniej wielkości.


Przed montażem paneli podłogowych, na posadzce należy ułożyć warstwę podkładu. Materiał ten ma zapewniać dobrą izolację termiczną i akustyczną oraz zabezpieczać panele przed zniszczeniem. Jednym z popularniejszych i bardziej wytrzymałych podkładów jest korek. To naturalny surowiec pozyskiwany z kory dębu, który wykazuje świetne właściwości izolujące ciepło i dźwięk. Co więcej, nie odkształca się, dzięki temu podłoga z biegiem czasu się nie obniża. Można go zakupić w różnej wielkości arkuszach oraz w rolce.