Odświeżenie wnętrza, czyli czym pomalować korek ścienny?

 

Korek w naturalnym kolorze zwykle ma odcień brązu. Sam w sobie stanowi świetną dekorację, zarówno w postaci całej ściany z korka, jak i pojedynczych elementów.

 

Jedynym ograniczeniem jeśli chodzi o korek na ścianę, jest nasza wyobraźnia. Można go bowiem dowolnie docinać, tworząc ciekawe kształty np. drzewa, mapy, a następnie dekorować rozmaitymi przypinkami. Zwykła płyta korkowa oprawiona w ramkę może stanowić dedykowaną tablicę informacyjną. Możliwości jest naprawdę wiele. A co jeśli ściany korkowe zaczynają nas nudzić? Jak odświeżyć wnętrze, nie rezygnując z korka i jego cudownych właściwości?

 

Czy korek na ściany może być malowany?

Pierwszą myślą, jeśli chcemy zmienić wystrój wnętrza, jest zmiana koloru ścian. W przypadku ścian gipsowych problemu w zasadzie nie ma żadnego. Jeśli jednak zastosowaliśmy korek na ściany, musimy upewnić się, czy malowanie jest w ogóle możliwe.

Wiele zależy od tego, w jaki sposób korek został wyprodukowany i jakim jest materiałem finalnym. Korek ekspandowany to jeden z tych rodzajów korka, który z powodzeniem można malować. Jest to najbardziej popularny rodzaj korka, który często wykorzystywany jest w budownictwie. Dostępny w różnym stopniu ziarnistości jest mniej lub bardziej szorstki w dotyku. Jeśli więc zastosujesz korek ekspandowany na ścianę, możesz dowolnie go pomalować. Jeśli natomiast Twoje ściany pokrywa korek woskowany, to niestety malowanie nie wchodzi w grę. Farba spłynęłaby po woskowanej powierzchni.

 

korek ekspandowany

 

Jak malować korek ścienny?

Warto pamiętać, by malując korek zastosować farbę akrylową lub lateksową. To najlepszy wybór, który zapewni doskonałe krycie i odpowiednią trwałość. Panele korkowe na ścianę należy najpierw odpowiednio oczyścić. Świetnie sprawdzi się przy tym woda z dodatkiem octu, którą odtłuścisz powierzchnię. Następnie za pomocą wałka nakładaj farbę tak samo, jak przy malowaniu zwykłej ściany. Z uwagi na swoją strukturę korek będzie chłonął farbę, możliwe zatem, ze będzie konieczne położenie kilku warstw. Świetnym sposobem na urozmaicenie dekoracji będzie zastosowanie specjalnych wałków ze wzorem. Na gotowej już ścianie zastosuj dekoracyjne wzory w kontrastującym odcieniu. Taki trick z pewnością zupełnie odmieni Twoje wnętrze!

 

Konserwacja korka na ścianie – jak zrobić to bezpiecznie?

Korek naturalny nie jest zbyt wymagający jeśli chodzi o pielęgnację. Ponieważ nie chłonie wilgoci, ani nie przyciąga kurzu, nie wymaga zbyt częstej pielęgnacji. Warto go jednak raz czasem przetrzeć wilgotną szmatką, aby zebrać ewentualne drobne zabrudzenia. Należy również pamiętać, by do czyszczenia korka nie stosować ostrych czy też silnie ściernych środków czyszczących. Jeśli zabrudzenie nie schodzi, możesz zastosować wodę z dodatkiem octu.

Jeśli natomiast chodzi o konserwację i zabezpieczenie korka, to w zupełności wystarczy zwykła bejca. Pamiętaj jednak, że taki korek nie będzie już nadawał się do malowania!

 

korek na ścianie

 

Korek akustyczny na ścianę – solo czy jako materiał izolacyjny?

Wiele osób wykorzystuje korek akustyczny na ścianę tylko jako materiał izolacyjny. Często wówczas schowany jest pod płytą karton-gips, albo nawet płytkami czy szpachlą. To oczywiście bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli chcemy zachować wszystkie właściwości korka, ale on sam jakoś specjalnie nam się nie podoba. Warto jednak pamiętać, że taki korek na ścianę również może stanowić element dekoracyjny. Jeśli nie chcesz zostawić całej ściany z widocznym korkiem, może postaw na elementy dekoracyjne?

Korek daje mnóstwo możliwości, znany jest nie tylko jako tablice czy wykładziny korkowe. To coraz częściej główny element wystroju biur, lokali usługowych, a także budynków mieszkalnych.

Polecane produkty

korek ekspandowany 1000x500x20mm

korek ekspandowany 1000x500x20mm

korek ekspandowany 1000x500x20mm- najniższa cena na rynku! wyprodukowano w Portugalii
korkowa mapa świata 1100x600mm

korkowa mapa świata 1100x600mm

korkowa mapa świata samoprzylepna 1100x600mm